SKF Bearing insert 40x80x56.3 XGGE40KRRB
2-3 Days
ID: 76914
Product Code: XGGE40KRRB
Description
Pros: Easy installation; dInside diameter: 40 mm; DspOutside diameter: 80 mm; Outer ring width: 56.3 mm; Inner ring width: 42.8 mm; Basic radial load static: 20000 N; Basic radial load dynamic: 32600 N; Max rotation speed: 3750 r/min; Material: Steel; Weight: 0.75 kg; Sealing: 2RS; Inner ring shape: Cylindrical