SKF Complete bearing housing 7500FYTB20TF
2-3 Days
ID: 75574
Product Code: 7500FYTB20TF
Description
Housing type: Oval flange; dBearing inside diameter: 20 mm; HTotal length: 60.5 mm; HOutside diameter: 112 mm; THousing width: 112 mm; TTotal height: 37.3 mm; Total width: 37.3 mm; Flange thickness: 12.5 mm; Mounting holes distance: 90 mm; NMounting holes length: 11.5 mm; DaFitting edge diameter: 50.8 mm; Weight: 0.425 kg; Housing material: Cast iron; Bearing material: Steel; Basic radial load static: 11200 N; Basic radial load dynamic: 12700 N