SKF Complete bearing housing 7500SY55TF
2-3 Days
ID: 76104
Product Code: 7500SY55TF
Description
Housing type: Pillow block; dBearing inside diameter: 55 mm; LTotal length: 219 mm; Outside diameter: 219 mm; Housing width: 55.6 mm; HTotal height: 125 mm; Total width: 63.4 mm; H1Shaft vertical distance: 63.5 mm; JMounting holes distance range: 162-181 mm; Mounting thread diameter: M16; Guide groove length: 24 mm; Weight: 3.526 kg; Housing material: Cast iron; Bearing material: Steel; Basic radial load static: 6550 N; Basic radial load dynamic: 43600 N