SKF Housing unit 7500FY40TR
2-3 Days
ID: 75589
Product Code: 7500FY40TR
Delivery options
Image
Description
Housing type: Square flange; dBearing inside diameter: 40 mm; Total length: 130 mm; LOutside diameter: 130 mm; THousing width: 130 mm; Total height: 54.2 mm; Total width: 46.4 mm; Flange thickness: 14 mm; Mounting holes distance: 101.5 mm; NMounting holes diameter: 14 mm; DaFitting edge diameter: 115.9 mm; Weight: 1.83 kg; Housing material: Cast iron; Bearing material: Steel; Basic radial load static: 7800 N; Basic radial load dynamic: 30700 N