SKF Housing unit 7500FYTB25TR
Pre-Order
ID: 76121
Product Code: 7500FYTB25TR
Delivery options
Image
Description
Housing type: Oval flange; Bearing inside diameter: 25 mm; Total length: 70 mm; Outside diameter: 124 mm; Housing width: 38.8 mm; Total height: 124 mm; Total width: 38.8 mm; Flange thickness: 26 mm; Bearing balls distance to mounting surface: 19.8 mm; Mounting holes distance: 99 mm; Mounting holes diameter: 11.5 mm; Mounting holes length: 11.5 mm; Fitting edge diameter: 63.5 mm; Weight: 0.5857 kg; Housing material: Cast iron; Bearing material: Steel; Basic radial load static: 7800 N; Basic radial load dynam...