Walterscheid Kardāns W2200 L: 1210mm, W22001210
Iepriekšpasūtījums
ID: 107584
Produkta kods: W22001210
Svītrkods: 8435194029667
Piegādes iespējas
Image
Specifikācija
Veids: Kardāns
Preces apraksts
VTE1114
Garš apraksts: Kardānvārpstas pilna standarta sērija W 2200, Savienojums ārējais diametrs traktora pusē: 1-3/8 collas, Savienojuma šķipsnu/rievu skaits traktora pusē: 6, Bloķēšanas veids traktora pusē: Apkakles fiksators, Piestiprināšana traktora pusē : Ātri atvienojams jūgs, Savienojuma ārējais diametrs mašīnas pusē: 1-3/8 collas, Savienojuma šķipsnu/rievu skaits mašīnas pusē: 6, Bloķēšanas veids no mašīnas puses: Apkakles slēdzene, Piestiprināšanas mašīnas puse: Ātri atvienojams jūgs, Izmēra kods: W2200, Garums: 1210 mm, Jauda 540 apgr./min: 20 kW, Jauda 1000 apgr./min: 31 kW, Šķērssavienojuma bukses diametrs no traktora puses : 24 mm, Šķērssavienojuma garums traktora pusē: 61 mm, Šķērssavienojuma bukses diametrs no mašīnas puses: 24 mm, Šķērssavienojuma garums no mašīnas puses: 61 mm, Sajūga veids: n/a, Ārējais caurules profils 9: 1,Ārējās caurules sienas biezums: 3 mm, Ārējās caurules lielais ārējais diametrs: 48 mm, Iekšējais caurules profils: Ov, Iekšējās caurules sienas biezums: 4 mm, Iekšējā caurule lielais ārējais diametrs: 40 mm, Profila caurules forma: Citrons, Maksimālais statiskais griezes moments: 1850 N·m, Aizsardzības veids: ST15
Long description: PTO drive shafts complete standard series W 2200, Connection outside diameter by tractor side: 1-3/8 Inch, Connection number of splines/grooves by tractor side: 6, Locking type by tractor side: Collar lock, Attachment tractor side: Quick disconnect yoke, Connection outside diameter by machine side: 1-3/8 Inch, Connection number of splines/grooves by machine side: 6, Locking type by machine side: Collar lock, Attachment machine side: Quick disconnect yoke, Size code: W2200, Length: 1210 mm, Power 540 rpm: 20 kW, Power 1000 rpm: 31 kW, Cross joint bush diameter by tractor side: 24 mm, Cross joint length by tractor side: 61 mm, Cross joint bush diameter by machine side: 24 mm, Cross joint length by machine side: 61 mm, Clutch type: n/a, Outer tube profile 9: 1,Outer tube wall thickness: 3 mm, Outer tube large outside diameter: 48 mm, Inner tube profile: Ov, Inner tube wall thickness: 4 mm, Inner tube large outside diameter: 40 mm, Profile tube shape: Lemon, Max static torque: 1850 N·m, Protection type: ST15
Part numberW22001210 EAN8435194029667UnitEach Long descriptionPTO drive shafts complete standard series W 2200 Application rangeSmall crop sprayers Tedders Windrowers PropertiesTension side 1-3/8" (6) shaft collar kit Machine side 1-3/8" (6) slide pin Lubrication frequency from 50 to 100 hours Fulfilling the requirements laid out in EC 89/392 EEC Fulfilling the safety standard EN12965 CE marking available Technical infoSee Walterscheid instruction manual Max. dynamic capacity 540 rpm: 20 kW, 335 Nm Max. dynamic capacity 1000 rpm: 31 kW, 295 Nm Values at working angle 5° and service life 1000 hours LZ = slid in length in mm, from intersection to intersection Connection outside diameter by tractor side1-3/8 InchConnection number of splines/grooves by tractor side6 Consists ofPTO shaft with shielding Declaration of conformity Instruction manual Locking type by tractor sideCollar lock Attachment tractor sideQuick disconnect yoke Connection outside diameter by machine side1-3/8 InchConnection number of splines/grooves by machine side6 Locking type by machine sideCollar lock Attachment machine sideQuick disconnect yoke Size codeW2200 Length1210 mmPower 540 rpm20 kWPower 1000 rpm31 kWCross joint bush diameter by tractor side24 mmCross joint length by tractor side61 mmCross joint bush diameter by machine side24 mmCross joint length by machine side61 mmClutch typen/a Outer tube profile1 Outer tube wall thickness3 mmOuter tube large outside diameter48 mmInner tube profileOv Inner tube wall thickness4 mmInner tube large outside diameter40 mmProfile tube shapeLemon Max static torque1850 N·mProtection typeST15 Original number equivalent1800046