SKF Kasetes Blīvslēgs CS17020016MUD
Iepriekšpasūtījums
ID: 76482
Produkta kods: CS17020016MUD
Svītrkods: 7316579650403
Piegādes iespējas
Image
Preces apraksts
Iekšējais diametrs: 170 mm: Ārējais diametrs: 200 mm: Platums: 16 mm: Dust lip: Yes: Lip material: Nitrile rubber [NBR]: Darba virsmas materiāls: Nitrile rubber [NBR70]: Spring material: Carbon steel: Min working temperature: -40 °C: Max working temperature: 80 °C:
Part numberCS17020016MUD EAN7316579650403UnitEach Long descriptionThe SKF Mudblock cassette seal design is a new generation of cassette seals developed specifically for oil-lubricated heavy-duty applications operating in harsh environments and harsh operating conditions. The design is optimised to provide excellent retention of both grease and oil and maximum protection against liquid or solid contaminants. Show moreProsMaximum protection against liquid or solid contamination Longer retention of oil and fat Reduced friction Longer life on wheel side Product detailsMulti-lip design MUD11 series Max. 200n/min Iekšējais diametrs170 mmĀrējais diametrs200 mmPlatums16 mmDust lipYes Lip materialNitrile rubber [NBR] Darba virsmas materiālsNitrile rubber [NBR70] Spring materialCarbon steel Min working temperature-40 °CMax working temperature80 °C